O víkendu jsem poprvé navštívil bikepark. To neznamená, že jsem nikdy nejezdil na trailu, ale ještě nikdy jsem se nahoru nevozil lanovkou.

Jsem zastánce názoru, že když chci jet z kopce, musím si ten kopec nejdřív vyšlápnout, abych si sjezd zasloužil. Musím ale uznat, že lanovka má taky něco do sebe. Své poprvé jsem si odbyl v bikeparku Tanvaldský Špičák. Tanvaldský Špičák je hora vysoká 831 m n. m. , obklopena obcemi Tanvald, Smržovka (zde žije Pivrnec) a Albrechtice v Jizerských horách. Jak název poslední jmenované obce napovídá, nachází se v Jizerských horách. Na Špičák jsme dorazili kolem 11 hodiny, jak už to tak bývá, večer jsme za to s Jendou zatáhli trošku víc a vstávat se nám nechtělo. U lanovky postávala řada, přibližně 5 bikerů, kteří čekali na lano. Obsluha lanovky byla ochotná a ještě víc podtrhla dobrou náladu a natěšenost na nově otevřený areál. Cestou nahoru jsem si užíval “panoramata”. Z lanovky je pěkný výhled na Ještěď i vodní nádrž Josefův důl… Pro milovníky dalekých výhledů je na Špičáku vyhlídka Fanterova skála (skalní vyhlídka Špičák), nebo Rozhledna Tanvaldský Špičák. První jízdu jsme na zahřátí zvolili po modré, trail byl krásně vyžehlený, parádní poježdění – klopenky, flow, které hravě zvládnou i menší děti. Lanovka jezdila každých 30 minut, takže když jedete svižně dole chvilku čekáte, pokud se vám čekat nechce můžete se vydat stoupací trasou nahoru.

Nám se ale nechtělo šlapat a tak jsme čekali. Před další jízdou jsme se občerstvili v restauraci na Špičáku, točený pivko jako křen, Jenda doporučuje místní svíčkovou a já buřt guláš. Po této kombinaci jsme vyzkoušeli červený trail, kde nechybí kamenité pasáže. Přibližně po třetině jízdy lze pokračovat na černý trail, který je techničtější a kamenitých pasáží je zde více. Černý trail jde objet po cestě a po chvilce se zase napojuje na navazující červenou, ústící  asi do poloviny modrého trailu vedoucího k lanovce. Co dodat na závěr, bikepark je postaven tak, aby přilákal širokou veřejnost. Modrá je jednodušší trasa vhodná i pro malé nebo začínající bikery, červená a černá pro pokročilejší. Věřím, že i hodně zkušení bikeři si najdou cestu na Tanvaldský Špičák, avšak více černých trailů, techničtějších úseků, rockgardenů by to určitě chtělo, snad se dočkáme do budoucna. Co se týká stavu trailů, uprostřed byla stezka pěkně vyjetá, po krajích se pěšinka místy bořila a to platilo i v některých klopenkách. Nicméně, bikepark se teprve zajíždí a nad nějakými mouchami lze přimhouřit oči. Návštěvu určitě doporučuju, ať už jste začátečníci, kteří si chtějí zkusit něco nového, nebo zkušení rideři, kteří si chtějí jen tak pojezdit. Bajkům zdar a jezděte opatrně 🙂

Video

 • Bikepark Tanvaldský Špičák 2017Bikepark Tanvaldský Špičák 2017
 • Bikepark Tanvaldský Špičák Modrá 2017Bikepark Tanvaldský Špičák Modrá 2017
 • Bikepark Tanvaldský Špičák Červená 2017Bikepark Tanvaldský Špičák Červená 2017

Vaše komentáře

 1. Robert napsal:

  No já bych tak nebrečel nad nedostatkem černých trailů na TS. Je vidět že moc nefandíte Flowtrailům at o není objektivní . Na TS jsou totiž jedny z nejlepších Flowtrailů na kterých se jezdí jak na tobogánu. To jste nějak zapomněli uvést. Parádně postavené a adrenalin jen jen o tom jak rychle to pustíte. V podstatě nemusíte vůbec šlapat. Mrzí mě vaše poněkud vlažné hodnocení. Pokud někdo rád těžké terény může se vyřádit do zrakvení na Trutnov Trails nebo v Rychlebkách. Takže tam je té černé až dost.
  Naštěští jsou tu i další fandové třeba na YT , kde se o tom může člověk přesvědčit jak je to skvělé.

 2. editor napsal:

  Ahoj Bobe, u nás určitě nikdo nebrečí. A už vůbec ne kvůli nedostatku černých trailů. Tvůj názor respektujeme a tebe poprosím o totéž. Se slovem nejlepší bych byl opatrný a adrenalin není určitě jen o tom jak rychle to pustíš, ovšem to na TS nezjistíš!!!
  S přání krásného dne tým České Bikeparky

Přidat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Otevírací doba

Jízdní řád: 9:30, 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 13:00, 13:30, 14:00, 14:30, 15:00, 15:30, 16:00, 16:30
Lanovka je v provozu od 9:30 do 17 hodin v tyto dny:
červen: provoz od 1. 6., dále pátek + sobota + neděle
červenec a srpen: od středy do neděle
září: pátek + sobota + neděle, provoz do 29. 9.
Polední pauza od 12:30 - 13:00hod.
Poslední jízda na lanovce začíná v 16:30 hod.

Půjčovna kol

CENÍK PŮJČOVNÉHO CELOODPRUŽENÝCH KOL

4 hod1 den2 dny
Norco FLUID FS2+27,5+, zdvihy 130/120mm, teleskopická sedlovka500,-650,-1 100,-

Podmínky zápůjčky:

– záloha 4.000,-Kč

– 2 doklady a podepsání smlouvy o zápůjčce

– pokud vrátíte poškozené kolo naúčtujeme pokutu

– sleva s Jizerky CARD 15%

CENÍK PŮJČOVNÉHO HORSKÝCH KOL A PŘÍSLUŠENSTVÍ

4 hod1 den2 dny
Apache HAWK a MUSTANGPevná horská kola s odpruženou vidlicí300,-400,-700,-
Dema BeFly HEROFreestyle kolo300,-400,-700,-
Amulet Tomcat 24 a 20130,-200,-300,-
Helma40,-40,-80,-
Chrániče – 1 pár lokty, nebo kolena40,-60,-100,-

Podmínky zápůjčky:

– doklad

– pokud vrátíte poškozené kolo naúčtujeme pokutu

– sleva s Jizerky CARD 15%